Babilin En Zengin AdamıMerhaba sevgili okur,

Bu yazımızda orta okul müfredatına eklenmesi gereken bir kitap hakkında konuşacağız, daha doğrusu bir insanı tanıyacağız. George S. Clason tarafından 1926 yılında yatırımcılara kısa öyküler anlatmak amacı ile yazılan kitap finans dünyasında oldukça ses getirerek zamanla başyapıt haline geldi.

Kitap, paranın ve yatırımın ne olduğunu, zengin olmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini hayali karakterler üzerinden gerizekalıya anlatır gibi anlatıyor. Vakti zamanında sıradan bir vatandaş olan Arkad'ın nasıl zengin olduğunu, daha doğrusu arkadaşlarının nasıl fakir kaldıklarını çok sade bir dil ile anlatıyor. 

Bir günde kolayca okuyabileceğiniz kitapta 10 farklı hikaye yer alıyor, çok fazla spoiler vermeden kitabın ana fikri ve öğütlediklerini sıralarsam;

  1. Cüzdanını şişmanlat, kitap her koşul altında gelirinin %10'unu birikimin için ayır.
  2. Harcamalarınızı kontrol edin, gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarın.
  3. Altınınızı katlayın, gelirinizden ayırdığınız %10'u işin ehli kişilere danışarak yatırıma çevirin, sizin için çalışsın.
  4. Anaparanı güvende tut, yatırım yaparken gereksiz risk alma, tüm birikimini tek bir yatırımda tutma, geri döneceğinden emin olmadığın hiç kimseye borç verme.
  5. Kendin için bir adet ev edin, zorlu günlerinde hem kendin hem de ailenin barınabilmesi için bir adet ev sahibi olun.
  6. Geleceği düşün, yaşlandığınız zaman bu kadar aktif bir çalışma hayatına sahip olamayacaksın, o günlerde kimseye muhtaç kalmamak için yeterli birikimin olsun.
Dediğim gibi orta okula geçen her çocuğa zorunlu şekilde bu kitabın okutulması gerektiğini düşünüyorum, kendim de ara ara açıp karıştırmaya devam ediyorum. Belki ilginizi çekebilir diye aşağıya sesli kitap ve tanıtım bültenini de ekledim. Sağlıcakla kalın.Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı.

“Bugün,” dedi Kobbi, “eski arkadaşımız Arkad’la karşılaştım, altın kaplama arabasında gidiyordu. Onun gibilerden beklenen bir davranışla beni görmezden gelip geçmedi. Tam tersi herkesin görebileceği biçimde el salladı, bana, çalgıcı Kobbi’ye gülümsedi.”

“Babil’in en zengin adamı olduğunu söylerler,” dedi Bansir dalgın dalgın. “Öyle zengin ki kralın hazinesi dara girdiğinde ondan borç altın aldığını işittim,” diye karşılık verdi Kobbi.

Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları Kobbi ve Bansir çıkıp geldiler ve “Sen Arkad,” dediler, “Hepimizden daha şanslı oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babil’in en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en nadide yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize.

“Ama bir zamanlar eşittik. Aynı hocadan ders aldık. Aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. “Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatla ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi?”

Bunun üzerine Arkad onlara uzun bir söylev çekti : “Gençlik günlerimizden bu yana çıplak bir varoluşun ötesinde bir şey elde edemediyseniz bu ya zengin olma yasalarını öğrenemediğiniz ya da onlara uymadığınız içindir.”

“Öğrenmek istediklerinizi size söyleyeceğim, çünkü artık yaşlı bir adamım ve yaşlılar gevezeliği sever. Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak.”

Babilin en zengin adamı, Babilin en zengin adamı pdf, Babilin en zengin adamı pdf oku, Babilin en zengin adamı sesli kitap 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال